Petr Cibulka

Petr Cibulka

český disident, novinár, aktivista, politik a predseda

politickej strany Volte Pravý Blok www.cibulka.net

Petr Cibulka bol disidentom za „sociku“ a je ním vlastne aj dnes…

Rozhovor s Petrom Cibulkom

Keď stredná a staršia generácia počuje meno Petr Cibulka, v momente si nevyhnutne vybaví prídavok – Cibulkove zoznamy spolupracovníkov s ŠTB. Práve tieto dokumenty disident Petr po Nežnej revolúcii ako prvý zverejnil a teda, narobil tým rozruch v nejednej rodine…

Aj pre tieto zoznamy, je Petr Cibulka ešte aj dnes v právnych sporoch s viacerými ľuďmi, ktorí sa v nich našli. Je zaujímavé, ako ťažko práve v zoznamoch uverejnení ľudia chápu, že ich tam nezapísal Petr Cibulka, ale konkrétny eštébák. Zoznamy práve samotných eštébákov, však boli zverejnené oveľa neskôr. Naskytá sa teda otázka – nechcel niekto účelovo upriamiť pozornosť na tých posledných takpovediac v „potravinovom reťazci?“ V každom prípade je dobre, že verejnosť má možnosť práve vďaka Cibulkovi vedieť, kto z ich známych sa mohol zapredať za peniaze a donášať veľakrát aj na svojich kamarátov…

Kto je teda Petr Cibulka? Buďme nestranní a nazrime, čo nám o ňom  ponúka  Wikipedia:

Petr Cibulka (* 27. října 1950 Brno) je český aktivista a novinář.

Je jedním ze signatářů Charty 77, byl členem Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných a aktivistou Jazzové sekce Svazu hudebníků.

Před listopadem 1989 byl opakovaně vězněn. Z poslední vazby byl propuštěn těsně po sametové revoluci.

Již na počátku 90. let (1993) zveřejnil část seznamu agentů a spolupracovníků StB, známou jako „Cibulkovy seznamy“. Ty nejprve vycházely na pokračování v Necenzurovaných novinách (tzv. „Rudé Krávo“), poté vyšly knižně a později byly zveřejněny na internetu.

Jedná se o iniciátora a jednoho z hlavních zakladatelů politické strany Pravý Blok, předsedou této politické strany byl zvolen v roce 2000.

V roce 2003 neúspěšně kandidoval v doplňovacích senátní volbách v obvodu č. 58 – Brno-město.[1]

Ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2014 kandidoval jako lídr strany Pravý blok, ale neuspěl (Pravý blok získal pouze 0,52 % hlasů a do EP se nedostal).

komunálních volbách v roce 2014 kandidoval za Pravý blok do Zastupitelstva Hlavního města Prahy. Jakožto lídr kandidátky byl i kandidátem strany na post pražského primátora, strana však získala pouze 0,07% hlasů.

Dostal se do konfliktů s řadou osobností a svých vlastních příznivců.

Osobní život

Je rozvedený. Má syna s bývalou političkou a předsedkyní Unie svobody JUDr. Hanou Marvanovou.

Politické názory

Petr Cibulka si myslí, že politiku v České republice ovládájí agenti KGB a GRU. Jako řešení této situace požaduje přímou demokracii, jako vzor má Švýcarsko a požaduje odvolatelnost politiků po vzoru některých amerických států. Požaduje, aby občané ovládali psychotronické minimum a užívali siderické informační kyvadlo, kterým rozpoznají ruské agenty.

Dále byl dle Cibulky Václav Havel velice podezřelý ze spolupráce s KGB a v České republice se nachází necelých 178 000 agentů KGB.[zdroj?]

Dílo

  • 1989 – Petr Cibulka – vězeň svědomí (předmluva: Jaroslav Šabata; příspěvky: Věra Cibulková, Milan Uhde, Julie Blažková, Jan Šabata, Jana Soukupová, Iva Kotrlá, Petr Cibulka) – rukopis.
  • 1999 – Tak pravil Petr Cibulka: odpověď vládnoucímu komunistickému dobytku (rozhovor s Petrem Cibulkou vedli Tomáš Koudela a Petr Jüngling) – Votobia, Olomouc, ISBN 80-7198-395-0
  • 1999 – Cibulkovy seznamy spolupracovníků StB – Votobia, Olomouc, ISBN 80-7198-391-8
  • 2000 – Cibulkovy seznamy spolupracovníků StB. 2., Organizovaný zločin – Votobia, Olomouc, ISBN 80-7198-423-X
  • od r. 2000 – Samizdatové hudební nahrávky (spolu s Rudolfem Růžičkou)

Zdroj: Wikipedia

– – –

Na stretnutie s Petrom Cibulkom som sa tešil už dlho. Patrí medzi ľudí, na ktorých síce môže mať názor každý iný, no nemôžem inak, ako – moja úcta a rešpekt. Petr totiž ako počas socializmu, tak po revolúcii nemal problém nazývať veci a konanie politikov pravým menom a to nahlas a – verejne. Aj táto jeho ťažko mocou tolerovaná vlastnosť ho stála päť rokov života, ktoré strávil vo väzení. Zatvorený bol aj počas novembrových udalostí, ktoré významne zmenili našu spoločnosť.

Stretli sme sa v utorok  03. marca  2015 v popoludňajších hodinách v Prahe. Dočasným útočiskom na improvizovaný rozhovor sa nám stala  jedna z kaviarní, ktorá síce nebola najkľudnejšia, no bola blízko zaparkovaného auta s technickým vybavením.

Za asi dve hodiny vznikol rozhovor, ktorý prinášame bez akéhokoľvek strihu a dodatočných zásahov. A je dobrý.

Na následné večerné stretnutie mi  Petr Cibulka priniesol vzácne originály niekoľkých ročníkov  necenzurovaných novín Rudá krávo, ktoré sám vydával a ďalšie cenné originály materiálov doplňujúce môj osobný archív historických udalostí rokov  1968 a 1989.

Za rozhovor a poskytnuté materiály Petrovi Cibulkovi srdečne ďakujem a už dnes verím, že tento rozhovor nebol našim posledným.

– – –

Ďalšie informácie o Petrovi Cibulkovi  získate tu:   http://www.cibulka.net/petr/index.php  a tu:  http://www.cibulka.com.

zdroj: SereďOnline.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *